GYAKORLATOK

 

 

Gondolatképek – gondolattérképek megfigyelése

Különböző gyereket aktivizáló tevékenységeink során meglehetősen sokfajta gondolatképet gyűjtöttünk össze munkáikból, melyeket más-más ábrázolási formával és eszközökkel hoztak létre:

1.ábra: Barátság mint tevékenységek (papír és ceruza) 2.ábra: Szerelem színekben (MS Paint)
   
3.ábra: Iskola sugárzó hangulatban (papír és ceruza) 4.ábra: Iskola borús hangulatban (MS Paint)
   
5.ábra: Család mint kapcsolatok (MS PowerPoint) 6.ábra: Otthon tapasztalatokon keresztül (MS Word)
   
7.ábra Számítógép a világomban (papír és ceruza) 8.ábra: Bohócom (multimédia Imagine-el)

Mint láthatjátok, a gondolatok közötti kapcsolatok meglehetősen komplex ábrázolásáról van szó, a téma, a szándék, az összetettség és az eszköz adta lehetőségektől függően különböző kifejezési módban. Némelyikük kevésbé tűnik strukturáltnak, inkább valamilyen művészi alkotás – gondolatkép. Bár mindegyik kifejezi a fő gondolattal kapcsolatosan kialakuló egyéb összefüggéseket, a gondolatképek közül azokat nevezhetjük gondolattérképeknek, amelyek egyértelmű hierarchikus kapcsolatrendszert ábrázolnak. Ezért fontos olyan alapvető tulajdonságokból kiindulni, amelyek egyértelmű jelzéseket adnak magunk és mások számára is a szerkezet gyors és világos áttekintésére.

A gondolattérképek alapvető tulajdonságai:

 

1.  Különböző gondolatképek összehasonlítása

Figyeljétek meg és tárgyaljátok meg a különböző gondolatképek mondanivalóit. Vitassátok meg, melyik milyen információt ad át, és milyen érzéseket közvetít. Beszéljétek meg, melyek azok a gondolatképek, amelyek gondolattérképeknek is nevezhetők?

 

2.  Gyors gondolatébresztés (Szükséges hozzá papír és ceruza)

Ezt a gyakorlatot csoportosan végezzétek el. Mindenki írja fel a BOLDOGSÁG szót a lap közepére, és húzzon tíz vonalat belőle sugár alakban. Az azonnal eszetekbe jutó rövid szavakkal, nyomtatott betűkkel készítsétek el a barátság fogalmához tartozó tíz gondolati kapcsolatot. Ez a gyakorlat nem tarthat tovább, mint 5-10 perc. De ne nézzetek egymás munkájára!

Majd nézzétek meg, melyek azok a szavak, amelyek mindenkinél szerepelnek. Ha van ilyen szó, akkor most írjátok ezt a szót a lap közepére, és készítsétek el annak tízelemű gondolattérképét. Folytassátok a játékot addig, amíg találtok egyező szavakat. Ugye nem is vagytok olyan egyformák, vagy legalább is nem gondolkodtok egyformán, hanem mindenki egyéniség! 

 

3.  Gondolattérképezés

Most készítsd el a BARÁTSÁG fogalmához tartozó legfontosabb tíz gondolati kapcsolatot az itt található eszköz segítségével. Munkádat másold a vágólapra vagy mentsd el ha az IMP verzióját (gt1.imp) használod a programnak!

A ????? jelekre való dupla kattintással tudod beírni a szavakat.

Figyeld meg, mennyivel könnyebb a gondolattérkép javítása!

 

4. Gondolatbővítés

Most készítsd el a CSALÁD gondolattérképét! Munkádat másold a vágólapra vagy mentsd el ha az IMP verzióját (gt2.imp) használod a programnak!

Kattints az eszközökre a szövegdobozok és vonalak létrehozásához. A szövegdobozokat elmozdíthatod a nagyításukra szolgáló nyilakkal szerkesztés közben.

Figyeld meg, mennyivel könnyebb a gondolattérkép módosítása és bővítése!

 

5. Gondolatátcsoportosítás

Nézd meg ezt a gondolattérképet és csoportosítsd át a csomópontokat saját elképzelésed szerint!

Vonszold a csomópontokat új pozícióba és a vonalak követik a mozgást.

A "plug-in" verzió nem engedi a programhoz tartozó eszközsor használatát, ezért használd inkább a ge.imp Imagine programot. Figyeld meg, mennyivel könnyebb a gondolattérkép átcsoportosítása és kiegészítése!

 

6. Egyéni gondolatáttérképezés (Szükséges hozzá a ge.imp program)

Mindenki egyedi, más a többiektől és egyedi a gondolkodás is. Minden egyes téged ért látvány, illat, íz, vagy érzet (akár tudatosan, akár tudat alatt) újabb és újabb sajátos gondolatot vagy viselkedést vált ki belőled, amelyeket sajátos módon tudsz kifejezni. Ha elgondolod, hogy ezeket mind fel szeretnéd térképezni – szinte lehetetlen vállalkozás. Mert minden lejegyzett gondolatról mindig eszedbe jutnak újabb gondolatok, és ez a végtelenségig folytatható. Szinte végtelenek alkotó (kreatív) gondolkodásunk lehetőségei.

Készíts egyedi és csak rád utaló gondolattérképet a TANULÁS gondolatáról. Legyél kreatív!

 

7. Gondolatáttérképezés együtt (Szükséges hozzá a ge.imp program)

Ezt a gyakorlatot csoportosan végezzétek el. Alkossátok meg az  iskola gondolattérképét. Beszéljétek meg együtt, melyek azok a szavak (gondolatok), amelyeket a legtöbben felhasználnátok. Készítsétek el ehhez azt a gondolattérképet, amellyel mindnyájan egyetértetek. Egy gépen dolgozzatok kivetítve a képernyőt, hogy mindenki lássa és mindenki hozzájárulhasson a végeredményhez. Munkátokat feltétlenül mentsétek el!

Figyeljétek meg, mennyivel könnyebb a gondolattérképeket közösen elkészíteni!

 

8. Kreatív gondolatáttérképezés (Szükséges hozzá a ge.imp program)

Készíts egyedi és csak rád utaló gondolattérképet egy kiválasztott gondolatról. Legyél kreatív! Kövesd az itt leírt módszert:

A. Gyorstüzelős gondolati kapcsolatok felállítása: Rajzold a fő gondolatodat egy papírlap közepére, és 5-10 percig engedj szabad utat gondolataidnak. Engedj teret a látszólag abszurd gondolatoknak is!

B. Átgondolás: Az első próbálkozás után, egy kis szünet és pihenés elteltével, gondold újra a létrejövő szerkezetet, és építsd azt újra egy átgondolt, esetlegesen jobban összeillő struktúrába.

C. Pihentetés időszaka: A feszített munkát mindig követnie kell egy pihenőidőszaknak, amelyben általában jobbnál jobb gondolatok bukkannak elő hívatlanul, teljesen újszerű megoldásokat eredményezve.

D. Újraépítés: Az új gondolatok felhasználásával újra át kell építened gondolati térképedet, ezzel a friss ötletek és megoldások is helyet kapnak az elképzelések rendjében.

E. A végső stádium: A végső megoldás stádiumában teljes átgondolással kell döntéseidet véglegesítened úgy, figyelembe véve minden eddigi ötletedet, gondolatodat és ismeretedet. Használj multimédia-elemeket és interaktivitást az egyes gondolatok hangsúlyosabb kifejezésére.

Ez itt egy példa a "Kedvenceim" gondolattérképre.

MEGFONTOLANDÓK (Érdemes kinyomtatni és folyamatosan munka közben alkalmazni)

 

9. Alkalmazási területek (Szükséges hozzá a teljes Imagine)

Alkalmazd ugyanezt a stratégiát az Imagine-ben fejlesztett programok kidolgozásánál és használd annak teljes funkcionalitását tudásod erejéig ötleteid megvalósítására!

Lásd az Ízelítő oldalt.

A gondolattérképek készítése meglehetősen sok területen alkalmazható különböző eszközök felhasználásával:

Ne feledd: A gondolattérképezés multimédiás, hipermédiás és webes alkotások megtervezése során, valamint programfejlesztés tervezési szakaszában ideális eszköz lehet!

Alkotásaid, programjaid tervezési fázisaiban használd mindig a gondolattérképezés módszerét!