Vissza az előzőleg látogatott oldalra (nem elérhető funkció)Vissza a tananyag kezdőlapjára (P)Ugrás a tananyag előző oldalára (E)Ugrás a tananyag következő oldalára (V)Fogalom megjelenítés (nem elérhető funkció)Fogalmak listája (nem elérhető funkció)Oldal nyomtatása (nem elérhető funkció)Oldaltérkép megtekintése (D)Keresés az oldalon (nem elérhető funkció)Súgó megtekintése (S)

Tehetséggondozás az informatikában – Adatbázis-kezelés / Táblák létrehozása /Érvényességi szabály, érvényességi szöveg, kötelezőség

Táblák létrehozása

Érvényességi szabály, érvényességi szöveg, kötelezőség

Bizonyos esetekben szükségünk lehet arra, hogy korlátozzuk egy mező tartalmát. Ezt az érvényességi szabályok segítségével oldhatjuk meg.

Az érvényességi szabály tulajdonképpen egy olyan kifejezés, ami korlátozza a mezőbe írható értéket. Adatbevitelkor az Access megvizsgálja, hogy a rögzítendő adat eleget tesz-e az érvényességi szabálynak. Ha eleget tesz, akkor az adat bekerül a táblába. Ha nem elégíti ki az érvényességi szabályt, akkor a rendszer hibaüzenetet dob. Viszont ez a hibaüzenet nem biztos, hogy mindenki számára informatív. Számunkra megfelelő hibaüzenet megjelenítésére szolgál az érvényesítési szöveg. Abban az esetben, ha megadtunk érvényesítési szöveget, és a rögzítendő adat nem tesz eleget az érvényességi szabálynak, akkor a rendszer az érvényesítési szöveget jeleníti meg hibaüzenetként.

Másik, gyakran előforduló eset, hogy a feladat megköveteli azt, hogy bizonyos mezők mindenképpen tartalmazzanak adatot, vagyis hogy tartalmuk nem lehet NULL érték (tehát nem lehet üres). Ilyen esetekben célszerű beállítani a mezőre azt a megszorítást, hogy kötelező kitölteni. Ezt a beállítási lehetőséget a Mezőtulajdonságok panel Általános fülén találjuk.

A következőkben a fenti megszorításokra nézzünk egy példafeladatot!

OKTV 2003/2004. 3. forduló 13. feladat (Jelentkezési adatbázis) A részfeladat

Feladat

A feladatban egy konferencia résztvevőinek adatait tároló adatbázist kell létrehozni. A feladat megadja az adatbázis szerkezetét, *-gal jelölve az elsődleges kulcsokat, és zárójelben a mező típusa után leírja a mezőre vonatkozó megszorítást.

Tábla neve

Mezőnevek és típusuk

tSzállás

*Szállás (egész), Épület (szöveges, értéke csak ‘A’ vagy ‘B’ lehet), Szobaszám (szöveges)

tRésztvevő

*Résztvevő (egész), Név (szöveges), Férfi_e (logikai), Város (szöveges), SzülDátum (dátum), Szállás (egész), Alkalom (egész), Összelőadás (egész)

tElőadás

*Előadás (egész), Cím (szöveges), Szekció (egész), Nap (szöveges, értéke csak ’Csütörtök’, ’Péntek’ vagy ’Szombat’ lehet), Plenáris_e (logikai), Előadó (szám)

tÉrdeklődés

*Előadás (egész), *Résztvevő (egész)

A tSzállás táblában kötelező mező a Szállás, az Épület és a Szobaszám, a tRésztvevő táblában a Résztvevő, Név, a tElőadás táblában az Előadás, a Plenáris_e, az Előadó, a tÉrdeklődés táblában pedig az Előadás és a Résztvevő mezők.

Megjegyzés

A feladat megoldása szempontjából a táblák közötti kapcsolatokat itt nem tüntetem fel, de a feladat teljes leírásában megtalálható az is.

Példa

Javasolt megoldás:

Megoldási terv:

Az A feladatban létre kell hozni a fenti táblákat, be kell állítani az egyes mezőkre vonatkozó megszorításokat és a táblák közötti kapcsolatot. A táblák közötti kapcsolatokat addig ne állítsuk be, míg nem importáltunk minden adatot az adatforrásból! (Erről részletesen lásd az Importálási lehetőségek című fejezetet.)

Miután létrehoztuk az adott táblát, állítsuk be a megszorításokat!

Javasolt megoldás lépései:

  • Hozzuk létre mind a négy táblát!
  • Importáljuk be a táblákba az adatforrásból az adatokat (Arról, hogy miért importáljuk be korábban az adatokat lásd az Importálási lehetőségek című fejezetet)!
  • Ezután kezdjük a tSzállás tábla megszorításaival!
    • Nyissuk meg a tSzállás táblát tervező nézetben! Az első megszorítás, hogy az elsődleges kulcsot (Szállás mezőt) kötelező kitölteni. Ha egy mezőt elsődleges kulcsként definiálunk, onnantól kezdve azt kötelező kitölteni. Viszont ha megnézzük a mező tulajdonságait, ott azt láthatjuk, hogy a Kötelező tulajdonságnál Nem szerepel. Állítsuk át Igenre!
    • Az Épület mezőt szintén kötelező kitölteni. Kattintsunk az Épület mezőnévre, majd a Mezőtulajdonságoknál a Kötelezőt állítsuk Igenre! Emellett láthatjuk, hogy ennél a mezőnél meg van határozva, hogy csak A vagy B értékeket tartalmazhat. Kattintsunk az Érvényességi szabály tulajdonság melletti szövegmezőbe, majd gépeljük be a következő utasítást: = „A” or „B”! Ennek hatására a mezőbe csak A vagy B értékek szerepelhetnek. Ha lenne olyan sor, ahol nem A vagy B szerepel a mezőben, akkor az Access ezt tudatja velünk. Ezután váltsunk át Adatlap nézetre, és próbáljuk ki, működik-e az érvényességi szabályunk!
A kép (nagyobb változata) külön ablakban is megtekinthető.2_full.jpg2. ábra: Érvényességi szabály, érvényesítési szöveg és kötelezőség beállítása
  • Vegyünk fel egy új rekordot, és írjunk C-t az épület mezőbe! Ekkor a rendszer megjeleníti a standard hibaüzenetét. Bár a feladat nem kéri, de célszerű ezt felhasználóbaráttá tenni. Menjünk vissza a Tervező nézetbe, és az Érvényesítési szövegbe írjunk valami egyszerű hibaüzenetet (például: „Csak 'A' vagy 'B' lehet.”)! Ezután ha az Épület mezőbe rossz adatot próbálnánk rögzíteni, az általunk megadott hibaüzenet fog megjelenni.
  • Végül állítsuk be a Szobaszám mezőre a Kötelező megszorítást!
  • A fentiekhez hasonlóan állítsuk be a tRésztvevő táblában a Résztvevő és a Név mezőkre a Kötelező megszorítást, a tElőadás táblában az Előadás, Plenáris_e és az Előadó mezőkre szintén a Kötelező megszorítást, a Nap mezőre pedig a Kötelező megszorításon túl az Érvényességi szabályt és az Érvényesítési szöveget is!
  • A tÉrdeklődés táblában pedig mindkét mezőre állítsuk be a Kötelező megszorítást!
  • Ezzel a részfeladat el is készült.

    Feladat

    További, hasonló módon megoldható feladatok:

    Vissza a tartalomjegyzékhez

    Új Széchenyi terv
    A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszirozásával valósul meg.
    Készült az "Országos koordinációval a pedagógusképzés megújításáért” című TÁMOP-4.1.2.B.2-13/1-2013-0007 pályázat keretében.

    A tananyag az ELTESCORM keretrendszerrel készült